تبلیغات

تبلیغات فعلا پذیرفته نمی شود

بازار سرمایه و چند درخواست از رئیس‌جمهور آینده

جالب‌تر این که هیچ کدام از نامزدهای ریاست جمهوری 96 نیز برای خروج بازار سرمایه از این رکود و نابسامانی، نسخه و برنامه‌ای آماده نکرده‌اند و این موارد قابل تاملی است که باید مورد کنکاش قرار گیرد. سؤال من به عنوان یک کارشناس بورس این است که چرا هیچ‌یک از نامزدها برنامه‌ای مدون برای بازار سرمایه ارائه نکردند؟ آیا وضع بورس آنقدر خوب است که امروز دیگر نیازی به تغییر و تحولات اساسی نیست؟

علاوه بر این، هم اکنون دولت هیچ برنامه‌ای برای خروج بورس از وضعیت نابسامان آن ندارد، بجز برنامه‌هایی که مبتنی بر جذب سرمایه خارجی است که آن هم موفقیت‌آمیز نبوده است. دلیل موفق نبودن جذب سرمایه خارجی در بورس نیز محقق نشدن برخی شعارهای دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز یا تشکیل بورس ارز است که با فقدان چنین سازوکارهایی سرمایه‌گذار خارجی راغب نخواهد بود، به سمت بازار سرمایه ایران حرکت کند.

بورس در سال 95 کارنامه موفقی از خود نشان نداد. در دو ماهه نخست سال 96 نیز تا این لحظه فقط5/3 درصد بازدهی داشته که به اعتقاد اغلب کارشناسان، این بازدهی تطابق زیادی با شرایط اقتصادی کشور نداشته و این موضوع نشان‌دهنده وضعیت نامناسب بازار سرمایه در شرایط کنونی است. اگر چه نرخ بازدهی بورس تهران نسبت به سه ماهه نخست سال 95 اندکی بهبود یافته، اما بازار سرمایه همچنان در رکودی فراگیر به سر می‌برد و وضعیت مناسبی ندارد.

با توجه به شرایط نامناسب بورس تهران و نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، درخواست خود را به عنوان یک کارشناس بازار سرمایه خدمت رئیس‌جمهور آینده تقدیم می‌کنم:

1ـ حمایت همه جانبه از صنایع و شرکت‌های بورسی: حال شرکت‌های بورسی در شرایط کنونی خوب نیست و لازم است، رئیس‌جمهور آینده برای توانمند سازی این شرکت‌ها برنامه‌ریزی جدی داشته باشد.

2 ـ ساماندهی بازار پول

3ـ برنامه‌ریزی برای کاهش بدهی‌های دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی کشور

4ـ اجرای قوانین از جمله قانون رفع موانع قانون رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی

5ـ التزام به قوانینی که از گذشته تدوین و وضع شده است؛‌ از جمله لزوم معاملات محصولات در بورس کالا

6ـ اصلاح سیاست‌های پولی

به نظر می‌رسد، با تدوین و اجرای برخی سیاست‌های اقتصادی، وضعیت بورس براحتی می‌تواند بهبود پیدا کند و کمی از زیان سهامداران متضرر بکاهد.

فردین آقا بزرگی

کارشناس بازار سرمایه

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

محبوب ترین مطالب